עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374
אודות

אין לנו זמן לעשות סקס

שאלה למדור "הכל יחסים" , עיתון לאישה 16.12.2017
 
 אשתי ואני עובדים שנינו במשרות בכירות שעות ארוכות, ויש לנו שני ילדים קטנים. אנחנו כמעט ולא עושים סקס בגלל חוסר זמן ועייפות גדולה שנופלת עלינו בסוף כל יום עבודה. אשתי הציעה שנפתח יומנים ונתאם זמן לסקס, בדיוק כמו שאנחנו מתאמים פגישות עבודה או פגישות עם חברים או לכל מיני מטלות אחרות. היא חושבת שזה ישיב לנו את חיי המין. אני קצת סקפטי, וזה גורם לי אי נוחות לשים פגישה לסקס ביומן כאילו זו הייתה עוד פגישת עבודה. רציתי לשאול את דעת המומחים. אלון

    

תשובה:
שלום אלון,
הבעיה שאתה מעלה בשאלתך מטרידה זגות רבים שמחויבים לבית, ילדים, משפחה וזוגיות ובמקביל מחויבים להתפתחות מקצועית ולקריירה.
המאה ה-21 מאתגרת מאד מבחינה זו. היכולת לפיתוח המיומנות שמאפשרת איזון וויסות בין המשפחה על כל מרכיביה ודרישותיה לבין ההתפתחות המקצועית ועמידה באתגרים ובמטלות שמקורם בעולם העבודה היא משימה מורכבת שמחייבת מציאת פתרונות יצירתיים, חשיבה מחוץ לקופסא ובעיקר מציאת "שביל זהב" שנכון לפרט ולזוג הספיציפי.
 
שביל הזהב הזה, הוא למעשה התוצר של דיאלוג מתמשך , קבוע ונצחי שמתקיים בין בני הזוג. המיומנות של קיום הדיאלוג הזוגי שבאמצעותו מוצאים פתרונות למכלול האתגרים הפרטניים, הזוגיים והמשפחתיים הוא הוא הבסיס שממנו ימצאו הפתרונות למורכבויות ולאתגרים שלעולם אינם נגמרים , ולעולם הזוג נדרש להמציא פתרונות חדשים המותאמים לשלב החיים בו נמצאים.
אחת המטרות הזוגיות המרכזיות היא התאמת החוזה הזוגי לשלב החיים בו נמצאים ולאתגרים עימם יש להתמודד.
 
בשלב החיים הנוכחי שלכם אתם משפחה צעירה. זוג הורים בעלי קריירות מקצועיות שמגדלים ומטופלים בשני ילדים צעירים. בעת הזו, החוזה הזוגי שלכם מותאם לצרכים העכשוויים. כלומר, הילדים , בשל גילם הצעיר, זקוקים לטיפול אינטנסיבי והקריירות המקצועיות גם כן בשלב של התפתחות והאצה ולכן דורשות השקעה אנרגטית בעצימות גבוהה.
 
תקופת חיים זו עלולה לפגוע באינטימיות הזוגית הרוחנית , הגשמית והמינית. על פניו ניראה שהרעיון של אישתך הוא רעיון טוב ויש לו סימוכין במאמר קצר של דר` צחי בן ציון הנקרא "בגנות הספונטניות". במאמר הזה, מסביר דר` בן ציון כיצד הכמיהה לספונטניות מינית עלולה להמית את חיי המין. שכן, כפי שטוענת אשתך ,לכל ארוע ולא משנה מה רמת החשיבות שלו, נקבע זמן ביומן: יום הולדת לאחיין, הצגה , פגישה עם חברים וארוחת ערב משפחתית. להכל נקבע ונשמר זמן למעט האינטימיות הזוגית המינית. כאן, סומכים על המזל הטוב שיגיע או שלא יגיע.
 
לכן, הרעיון שהעלת אשתך הוא רעיון נכון וטוב ומתאים לעת הזו בחייכם. החלופה עלולה להיות התמעטות של חיי המין עד להזנחה מלאה של אחד הנדבכים החשובים והמרכזיים של הזוגיות. כדי להפחית את התחושה של "פגישת עבודה" כל אחד מכם יכול לזכור ולנסות להפתיע את האחר בתוך יחסי המין וגם מחוץ להם. כלומר, לתזכר את עצמכם בחשיבות החיזור כחלק אינטגרלי של החיים. מחוות של חיזור הן הדלק של חיי זוגיות מספקים ומאושרים. כשם שאין מכונית שנוסעת ללא דלק, כך גם החיים הזוגיים מתודלקים באמצעות מחוות רומנטיות קטנות וגדולות שהן תזכורת הדדית לאהבה שקיימת בין בני הזוג והיא המצע ממנו צומחת המשפחה.
 
בעתיד, כאשר הטיפול בילדים יהיה פחות אינטנסיבי, יתכן שלא תזדקקו יותר לפגישות מתוכננות מראש להבטיח חיי מין. יתכן גם, שתתאהבו בשיטה ותשכללו אותה ותתאימו אותה לזוגיות המיוחדת שלכם.

רות בן-ציון שכטר, הדר-עם, 16.12.2017