עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

בין שלושים לארבעים: העשור של השנים הקשות

העשור שבין גיל שלושים לגיל ארבעים הינו עשור מלא וגדוש בחוויות חיים מעצבות ומשפיעות על מהלך החיים העתידי.
בעשור הזה בונים קריירה, ענין שמצריך השקעה של אנרגיה וזמן שהם שני משאבים מוגבלים. בניית הקריירה חיונית לבניית האישיות ולהבטחת כושר ההשתכרות. בשנים אלו, הרוב עדין בעמדות התחלתיות במקומות העבודה והפרנסה עדיין לא מצויה בשפע ,למרות ההשקעה הגדולה מבחינת זמן וכוחות אנוש.
 
השנים האלו הן השנים בהן נולדים הילדים, וההורים מוצאים עצמם בהתמודדות יומיומית מול אתגרים של גידול תינוקות וילדים. זה שלב שבו הילדים זקוקים מאד להורים לשעות רבות במהלך היממה. הילדים חייבים בטיפול והשגחה עשרים וארבע שעות ביממה , שבעה ימים בשבוע. הילדים חייבים בטיפול פיזי ורגשי. הילדים, בשלב היותם פעוטות כבדים על התקציב המשפחתי: חיתולים, צעצועים, שמרטפות לסוגיה, ביגוד והנעלה וגם תרבות.
בתקופה זו, בני הזוג מתמודדים גם עם הוצאות כלכליות כבדות ביותר הנוגעות למגורים אם בשכירות חודשית או במשכנתא.
כלומר, דווקא בתקופה של תחילת החיים הזוגיים ניצבים אתגרים כבדי משקל לזוגיות ולהורות.
האתגרים הם אישיים , זוגיים ומשפחתיים.
 
כדי לחצות בשלום תקופה סוערת זו , חשוב לזכור לטפח את הזוגיות והאינטימיות הזוגית . אם בני הזוג לא יצלחו בטוב את העשור הגדוש והמאתגר שבין שלושים לארבעים אורבת סכנה ממשית לעתידם כזוג וכמשפחה.
זוג , שזוכר את הזוגיות מטפח ומטפל גם בחיים הזוגיים כיחידה נפרדת מהמשפחה, הוא זוג בעל סיכוי טוב יותר לצלוח תקופה מאתגרת זו יותר חזק ויותר בשל להתמודדויות עתידיות.
 
כשזוגות פונים לטיפול ומבקשים טיפים שיסייעו להם יש מספר כללי יסוד שיסייעו:
חשוב מכל, החברות של בני הזוג. טיפוח החברות הזוגית בנפרד מהעיסוקים והלוגיסטיקה הנדרשת לטיפול בילדים. למשל, להשכיב את הילדים לישון ולהקדיש זמן איכות לדייט זוגי בבית. זה זמן נטול פלאפון, טלוויזיה, אלקטרוניקה למיניה וחדרי כושר. זה זמן המוקדש להקשבה והתעניינות הדדית שמתוכה נוצרת אינטימיות וחיבור מיני מחודש.
 
ככל שבני הזוג שניהם מקדישים זמן ואנרגיה לטיפוח הזוגיות, נשמרת ומתפתחת זוגיות איתנה ומתגמלת לשניהם. בני הזוג לומדים כך להתגבר על מכשולים של חוסר הסכמה ולומדים גם לשמר ולרענן את הריגוש המיני.
הזוגיות, אינה יחידה חברתית שמתקיימת מכוח האינרציה, אלא יחידה חברתית דינמית שזקוקה להשקעה של אנרגיה חיובית כדי להמשיך ולהתקיים תוך כדי תנועה של הבשלה אישית והדדית.
 
יחד עם האתגרים הגדולים שהעשור הזה מציב בפני הנכנסים בשעריו, זהו עשור של צמיחה אדירה אישית זוגית ומשפחתית.
כאשר חשים שכוחות ההתמודדות הזוגיים אינם מספקים, נכון וכדאי להיעזר בהליך טיפול זוגי. זאת, כדי להימנע ולפתור מלכודות ומצוקות זוגיות. טיפול זוגי יכול לסייע ולמנף את הקשיים ממשבר לצמיחה.
 
 
רות בן-ציון שכטר
3.11.15