עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

טיפול זוגי לזוגות לא נשואים

טיפול זוגי לזוגות לא נשואים

 
טיפול זוגי הוא טכניקה טיפולית שמיועדת לסייע לזוגות , באשר הם, לשפר את איכות החיים הזוגית- כך שתשתפר גם איכות החיים הפרטית של כל אחד מבני הזוג.
האווירה החברתית של השנים האחרונות, פותחות דלת רחבה לזוגות באשר הם:
הטרוסקסואלים, הומוסקסואלים, לסביות, טרנס ג`נדר, נשואים ולא נשואים.
 
ההגדרה של היותנו זוג, הפכה להיות בבעלותם של הזוגות עצמם והוצאה משליטתם ונחלתם של המוסדות : המדינה והמוסדות הדתיים למיניהם.
בחברות שמרניות יותר, עדין יש העדפה לגושפנקא לזוגיות ממוסד דתי.
החברה, כאמור, נעה בכיוון של חופש בחירה זוגי הולך וגדל, שוויון ושותפות זוגית משמעותיים יותר ויותר, נשיאה משותפת ושוויונית בנטל הפרנסה והחיים החברתיים/משפחתיים.
 
במצב חברתי זה, הצורך בטיפול זוגי מתקיים כפי שהתקיים בעבר, ואף מתגבר בשל הצרכים הזוגיים החדשים והעכשוויים. יתרה מכך, הטיפול הזוגי העכשווי חייב להתאים את עצמנו לאתגרים הזוגיים החדשים .
 
כלומר, בטיפול זוגי עדכני, המותאם כדי לתת מענה לצרכים הזוגיים של כלל הזוגות, יש מקום משמעותי לזוגות לא נשואים . זוגות לא נשואים שמאפיינים אוכלוסייה ספציפית ( למשל: חד-מיניות, או בני דתות שונות, או מוכרים בציבור, או זוגות שמצהירים על זוגיות ונמנעים מטקסים רשמיים או זוגות בתחילת דרכם). בני-זוג שנתקלים בקשיים ובאתגרים זוגיים שמצריכים סיוע חיצוני של טיפול זוגי.
 
זוגות לא נשואים שמתלבטים בשאלות לגבי המשך דרכם המשותפת, יכולים להפיק רבות מטיפול זוגי. לגביהם הטיפול הזוגי הוא הזדמנות לבחון אם הזוגיות מתאימה להם, הם יכולים להחליט במשותף איזה סוג של מחויבות הדדית הם רוצים לקיים כזוג. באמצעות הטיפול הזוגי ניתן לפתור קשיים עכשוויים ולבחון גם סוגיות עתידיות שמשפיעות על הבחירה הזוגית. למשל, סוגיות של מקום מגורים, פרנסה, אופנים של שיתוף, עניינים כלכליים, שאלות הנוגעות במהות הנאמנות הזוגית, קשרים עם משפחות המוצא , יחסי מין, ציפיות אישיות והדדיות לגבי הולדה ועוד..
 
טיפול זוגי לזוגות לא נשואים מלמד דפוסים של תקשורת פתוחה והקשבה הדדית שהם הבסיס לקשר זוגי מיטיב. דווקא טיפול זוגי, בשלבים צעירים של הקשר, יכול להיות קרש קפיצה לחיים זוגיים מאושרים . חיים משותפים שמשלבים בתוכם את הפתיחות והיכולת להסתייע בעזרה מקצועית מדויקת.
5.10.15, רות בן-ציון שכטר