עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

מה שלום סבא וסבתא

טיפול להורים מתגרשיםמה שלום סבא וסבתא?

טיפול יעודי להורים של מתגרשים


טיפול יעודי להורים של מתגרשיםכאשר מתרחש משבר משפחתי , כל בני המשפחה מהקטן ועד הגדול מושפעים מהסערה שפוגעת בכל אחד ואחד מהם.

תהליך הגרושין הוא תהליך האורך פרק זמן שנע מחודשים ספורים ועד מספר שנים. ידוע בספרות שהתהליך הזה הוא משבר עמוק שטומן בחובו מערכת לחצים עמוקה וסבוכה ומחייב הסתגלות למצבי חיים חדשים.
הספרות המקצועית נוהגת להתייחס להורים ולילדים, כלומר לתא המשפחתי הגרעיני , כאשר היא דנה במשבר זה.

גם בספרות וגם בפרקטיקה יש הזנחה של הורי ההורים, סבא וסבתא של הנכדים.
אוכלוסיה זו של הורים מודאגים מוזנחת מבחינה טיפולית משום שהם כביכול במעגל החברתי השני והם לא נפגעים ישירות מהמשבר .

בהסתכלות רחבה יותר ניכר כי הורי ההורים שהם סבים וסבתות פגיעים מאד בכמה מישורים.
הם דואגים מאד לילדם שחווה משבר אישי עמוק. הורים במהלך כל חייהם דואגים ומזדהים עם סבל שחווה ילדם. העמידה מהצד וחוסר האונים הנילווה לסיטואציה הזו יוצר קשיים ומועקות רגשיות .

תחושת חוסר האונים עם ההבנה שהם צופים פסיביים לסיטואציה משברית שאין ביכולתם להשפיע או שלוט בה יוצרת עצב ותסכול רב. חשוב להבין שגם הורי ההורים חווים משבר של אבל. אבל על החלום שמתנפץ , המשפחה שעוברת שינוי דרמטי שישנה את ההרכב המשפחתי ואת תנאי החיים של בני המשפחה.
חשוב לזכור, שעבור חלק מההורים הגרושים כסטטוס חברתי , נתפסים כסטטוס חברתי נמוך יותר וגורם להם צער ומבוכה.

רבים מהם מלאים בדאגות הנוגעות להסדרי הראייה עם הנכדים.
יש בינהם שמבינים כי יהיה עליהם להתגייס ולעזור לילדם בענין הטיפול בילדים, בענין מגורים וקיום יומיומי שכן הגרושים לכשעצמם פוגעים ברמת ההכנסות וכמובן בדור הילדים/ נכדים.
לרבים מההורים, גרושי ילדם מתרחשים כשהם כבר בגיל הפרישה, הם בפני עצמם עם רצונות וצרכים אישיים והמחויבות החדשה הנכפית עליהם להתגייסות ארוכת טווח והיקף לטובת ילדם קשה להם.
הסביבה החברתית תומכת ומסייעת למתגרשים עצמם ולדור הילדים, בעוד שדור ההורים מתבקש לסייע במספר חזיתות, להיות קשוב לצרכים הרגשיים והחומריים של המתגרשים וילדם , והם עצמם נותרים ללא סיוע רגשי ויעוץ פרקטי.

תמיכה במסגרת של טיפול רגשי יכולה להיות מענה מעשי ומדויק בשלב החיים הזה.

אני מציעה טיפול שמתחשב במשבר האישי והמשפחתי אותו חווים הורי המתגרשים (סבא וסבתא) משום שאני מבינה את חוסר האונים הכרוך במשבר זה ויודעת להציע דרכי טיפול והתמודדות יעילות לענין זה.