עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

שימור הקשר המשפחתי

שימור הקשר המשפחתיהכל נשאר במשפחה


הורים מתגרשיםהטלטלה המשפחתית שמתרחשת כאשר זוג הורים מתגרשים, משפיעה על כל חברי המשפחה:הזוג המתגרש, ילדי הזוג , ההורים של הזוג המתגרש וגם האחים האחיינים שהם הדודים והאחיינים.
עד שוך הסערה ארוע הגרושים הוא ארוע עוצמתי מאד מבחינה רגשית, ויחלוף פרק זמן של שנה ויותר עד אשר המערכת תתיצב מחדש.

בדר כלל אחד מבני הזוג הוא יוזם הגרושים , ולכן בן הזוג שנכפה עליו למהלך הגרושים יותר פגוע. שני בני הזוג: היוזם והאחר שנכפה עליו הענין הם בתקופת חיים סוערת וזקוקים לתמיכה וסיוע בהיבטים רבים של החיים.

שני זוגות ההורים, שעד להכרזה על הגרושים היו מחותנים וסבים לאותם נכדים, נדרשים עכשיו להתנהלות התואמת את המצב החדש.

מבחינת שלומם הנפשי והפיזי של הנכדים, ההחלטה הנכונה ביותר היא לפעול למען טובת הנכדים גם אם הענין מביא לאי הסכמות עם המתגרש/ת שהוא ילדם.

באמצעות התנהגות הרואה ופועלת אך ורק לטובת הנכדים, הסבים והסבתות יכולים להיות מודל חיובי להורי הילדים שנתונים בתוך מאבק.

ללא ספק, ילדי המתגרשים מהווים אוכלוסיה חסרת אונים שנכפית עליה סיטואציה משפחתית מורכבת המצריכה מיומנויות חדשות להתמודדות במצבי חיים חדשים.

הסבים והסבתות, שחווים בעקיפין את המשבר המשפחתי, נדרשים להתמודדות מושכלת עם המצב החדש.
הם נדרשים להיות משענת לילדם הביולוגי ובה בשעה לסייע בשימור הקשרים עם ילדיו, נכדיהם. הסבים והסבתות, בקבלת החלטות איכותית יכולים להיות עמוד התווך של הבריאות הנפשית המשפחתית. על ידי כך שימתנו עוצמות של כעסים , ימנעו הכפשות בין הצדדים הם יכולים להוביל מהלך של התנהגות תקינה שתשרת את כל המעורבים בענין.

נכון, כי גם הסבים והסבתות נתונים במשבר. בה בשעה הם מתבקשים לסייע לילדם המתמודד עם תהליך משפחתי כואב. יחד עם היותם במשבר, המודעות לכך שהם נתונים בעיצומו של שינוי ושהם מתבקשים לסייע באופן מעשי ורגשי , נותנת כוחות ומחזקת אותם. בשלב זה תפקיד פעיל עם משמעות חיובית מסייע בהסתגלות לשינוי וביציאה מהמשבר.

לסבים ולסבתות יש את יכולת והאפשרות להיות הקול השפוי והמרגיע של משבר הגרושים.


אני מציעה טיפול שמתחשב במשבר האישי והמשפחתי אותו חווים הורי המתגרשים (סבא וסבתא) משום שאני מבינה את חוסר האונים הכרוך במשבר זה ויודעת להציע דרכי טיפול והתמודדות יעילות לענין זה.