עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

טיפול זוגי לפני גירושים

טיפול זוגי לפני גירושיםקבלת ההחלטה לגרושים, היא אחת ההחלטות הקשות בעולם המבוגרים לאיש או אישה נשואים.
 
זו החלטה שההתלבטות לגביה ארוכה מאד ואורכת בממוצע 4 שנים. כלומר, מניצוץ המחשבה הראשונה על גרושים ועד למעשה עצמו- הפרידה המלאה, פרוק השותפות הזוגית והמשפחתית יחלפו בממוצע ארבע שנים.

לרב, אחד מבני הזוג הוא היוזם של המהלך. ומכך, שהמהלך נכפה על האחר/ת. יחד עם זאת, לעיתים מי שמציע/ה את הגרושים, לא בהכרח מעונין/ת בגרושים אלא רוצה בשינוי עמוק ומשמעותי בקשר הזוגי.

ההתלבטות ארוכה וקשה משום , שאקט הגרושים הינו אקט של פרידה מבן/בת זוג ופרוק שותפות משפחתית ( גרעינית ומורחבת ) וכלכלית.

במידה ולבני הזוג יש ילדים משותפים ההתלבטות קשה עוד יותר, ותוצאות הגרושים ילוו ויהיו חלק אינטגרלי מהחיים שאחרי הגרושים.


טיפול זוגי לפני גרושים הוא בעל חשיבות עליונה משלוש סיבות מרכזיות:

  1. במידה ויש התלבטות אם להמשיך ולקיים את הנישואים או להתגרש, טיפול זוגי מהווה את המרחב הבטוח שבו ניתן לדון בסוגיה המשמעותית הזו. טיפול זוגי במקרה כזה הינו כורח המציאות. מטרת הטיפול לקבל החלטה מושכלת , המתחשבת עד כמה שניתן, בכל שותפי הקשר. בטיפול זוגי מסוג זה ניתנת הזדמנות ממשית לבחון את המשך הדרך במשותף או בנפרד תחת המטרייה הטיפולית. טיפול זוגי , גם אם מתקיים תחת איום הגרושים, הוא הזדמנות לתיקון. יש והאיום בגרושים מהווה נקודת מפנה שמתוכה מתחיל להיווצר שינוי מיוחל לטובת שני בני הזוג.

  2. זוג שהחליט להתגרש, ושני בני הזוג מקבלים את ההחלטה גם כן נכון שיפנו לטיפול זוגי כדי לאפשר פרידה מוסכמת ולא ליצור אווירת מלחמה. זוג שהחליט להתגרש ויש להם ילדים משותפים חייבים בטיפול זוגי כדי לקבל הדרכה והכוונה הנוגעים לטיפול בילדים תוך כדי משבר הגרושים ובחיים שאחרי הגרושים. מאחר, והחיים שאחרי הגרושים יחייבו גם כן הורות משותפת לילדים, יש צורך ממשי בטיפול זוגי שהוא גם הדרכת הורים, ומתווה דרך להורות המתחדשת. סוג המשמורת שההורים יחליטו לאמץ ישפיע על ההורות שאחרי הגרושים. מכיוון, שההחלטה להתגרש היא כבדת משקל ונושאת בחובה אמוציות רבות, הטיפול הזוגי לפני הגרושים מסייע לשני ההורים כיחידה הורית וכהורים בנפרד להתחיל את מסע ההורות המחודש עם ארגז כלים מלא לטובת ילדיהם ולטובתם עצמם. תקופת הגרושים היא תקופה משברית וקשה להורים ולילדים. ליווי של טיפול זוגי לפני הגרושים אל תוך המשבר עצמו הוא מעין מורה נבוכים שמלווה את בני הזוג לאורך המשבר עד שהמשפחה החדשה מוצאת את האיזון הפנימי המחודש.

  3. סיבה נוספת שבגינה נכון לפנות לטיפול זוגי לפני גרושים, היא לאפשר מיצוי מלא של הנישואים. כלומר, חשוב ששני בני הזוג יגיעו להחלטה על גרושים כשהם שלמים עם ההחלטה המורכבת והכבדה הזו. במידה ויהיו להם חרטות בעתיד לגבי מהלך הגרושים , הם יתקשו לבנות זוגיות חדשה ומיטיבה ולשקם את חייהם האישיים.
 
11.8.2015 , רות בן-ציון שכטר