עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

טיפול זוגי אחרי בגידה

טיפול זוגי אחרי בגידההתמודדות עם בגידה בנישואין: חורבן הבית או קרש קפיצה?


במחשבה ראשונה כשמדברים על בגידה מינית התגובה המיידית, האוטומטית היא פרוק הנישואים. אם בגד או בגדה "לא נסלח ולא נשכח" .

במחשבה שנייה ולאחר שהרגשות מצטננים, ומבינים את מהות העלבון אפשר גם לבחון את המצב החדש
שנוצר מזווית ראייה שונה.

קיימים סוגים שונים של בגידה. בגידה היא שבירת המעגל האינטימי שבין בני הזוג. בני הזוג התחייבו בחוזה גלוי ובחוזה סמוי לנאמנות מינית ורגשית בבגידה הופר ההסכם.
  • יש בגידה שיטתית הוא או היא בוגדים באופן קבוע , מפלרטטים עם בני המין השני. יוצרים מתח מיני תדיר מחוץ למערכת הזוגית.
  • יש רומן ארוך טווח מחוץ למערכת הנישואים.
  • יש פלירט שמטרתו להתריע על מצוקה בקשר.
  • יש רומן שתפקידו להיות המנוף ליציאה מהקשר הזוגי.
  • כאמור, סוגים רבים ומגוונים של רומנים מחוץ לזוגיות עצמה.

השאלה המרכזית היא אם בני הזוג שניהם מעוניינים לשקם את הקשר, האם שניהם מבינים כי החוזה שהיה נכון להם בעבר לא נכון יותר והם זקוקים לחוזה חדש שמתאים לצרכים החדשים .

כדי שניתן יהיה להתגבר על הפגיעה באמון יש חשיבות מכרעת לכך שבן/בת הזוג שבגד יביע חרטה מעומק הלב. החרטה הכנה היא אבן היסוד לבניה מחדש של יחסי האמון. ללא החרטה וללא הנכונות לספר מה קרה בבגידה עצמה כמעט בלתי אפשרי ליצור יחסי אמון מחודשים.

לעיתים, בגידה וגילוייה יוצרים התחדשות עוצמתית של היחסים בין בני הזוג. ההבנה כי היחסים היו על פי התהום והבהלה מכך יוצרים קרבה אדירה , מתח מיני מחודש שלא חשו שנים רבות.

יחד עם זאת, בעצם המשבר, הפנייה אל טיפול זוגי היא ענין בעל חשיבות עליונה. בטיפול יעשה ברור על איזה רקע קרתה הבגידה, מה היו הגורמים הזוגיים שהובילו לבגידה . הברור וההבנה של גורמי המשבר , ההבנה של התרומה של שני בני הזוג למשבר מאפשרת בניה מחודשת של חוזה זוגי שמתאים לצרכים הזוגיים הדינמיים והמתחדשים.

כמובן, שיש בגידות שהן למעשה הצהרה מעשית על פרוק הקשר. כאשר צד אחד פועל עפ"י צרכיו ובניגוד להסכמות הזוגיות. במקרה של התנהגות מעין זו של "בוגדנות סדרתית" , צריך בן הזוג הנפגע לשקול את צעדיו. גם בסיטואציה הזו נכון לפנות לטיפול כדי לפעול בשיקול דעת , וכדי להבין את המהלכים שקדמו והובילו לבחירה הזוגית ובעיקר על מנת לצמוח רגשית מהמשבר והמפגיעה הרגשית הקשה.