עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

טיפול זוגי למיגור האלימות

טיפול זוגי למיגור האלימותהאם ואיך טיפול זוגי יסייע למיגור האלימות?

 
אתחיל מהסכום, טיפול זוגי ממוקד אלימות לא בהכרח ימגר את האלימות על גווניה השונים.

טיפול זוגי ממוקד אלימות בהחלט יכול לסייע לקרבן האלימות להשתחרר מהאלימות המופנית כלפיו. השחרור יכול להתרחש כאשר קרבן האלימות יצליח/תצליח לאזור את כוחות האגו שלו/ה ולא להיות יותר קרבן לשום סוג של אלימות.

היטב ידוע שלאלימות פנים רבות ומגוונות: פיזית, מילולית, רגשית , מינית וכלכלית.
אלימות באה לידי ביטוי בשתלטנות , הפחדה , איומים והקטנת ערך.

אלימות כמעט לנצח , מרימה את ראשה עוד קודם לנישואים. ניצניה מופיעים עוד בתקופת החברות והקשר הראשוני. תחילה האלימות נחוות כאכפתיות עודפת, חיזור לוהט, רגישות יוצאת דופן, עוצמה רגשית מיוחדת ועוד .

המשימה הקשה מכל , של קרבן האלימות היא להכיר בכך שהתנהגות בן הזוג המופנית כלפיו/ה , היא התנהגות אלימה. מרגע "שנפל האסימון", וקרבן האלימות מכיר/ה בעובדה שהוא/היא חי/ה תחת משטר טרור של אלימות. אז, ורק אז מתאפשרת ההצטרפות לדרך השינוי.

אנשים שחייהם הזוגיים מאופיינים באלימות מסוג כלשהו, או מכמה שילובים של דפוסי אלימות, עפ"י רב חוו סוג כלשהו של אלימות בעברם. השינוי שעליהם לעשות הוא שינוי עמוק המצריך התמודדות משמעותית עם ההווה והעבר. יתרה מכך, מי שחי תחת צל האלימות, הוא/היא פגוע, מבוהל ומפוחד ולכן הדרך החוצה ממעגל האלימות קשה עוד יותר.


קיומה של רשת חברתית תומכת מסייע מאד לפעול כנגד האלימות ולפנות לטיפול זוגי או פרטני.

בטיפול זוגי ממוקד אלימות, המטפל/ת הזוגי יפעל באופן זוגי ופרטני. מדובר בטיפול מורכב. בהנחה, ששני בני הזוג מעוניינים בטיפול ומעוניינים לשנות את אורחות חייהם ו"להגמל" מדפוס של קורבן-מקרבן ולשנותו לדפוס יחסים שוויוני במערכת הכוחות והיחסים. המטפל/ת הזוגי יבנה טיפול המכיל את הקשיים הפרטניים והזוגיים שמצמיחים את האלימות. זה טיפול שמתאפשר כאשר כל אחד מבני הזוג מזהה את תפקידו בקשר כקורבן או כמקרבן ושניהם גם יחד רוצים לשנות את הדפוס האישי ואת הדפוס הזוגי.


לא בהכרח שני בני הזוג מעוניינים בהכחדת האלימות. במצב כזה, המטפל/ת הזוגי יסייע באופן מיוחד- פרטני למי שמעונין להשתחרר ממעגל האלימות. הטיפול יהיה לטיפול פרטני שמטרתו לגלות ולהעצים את הכוחות של מי שמעונין בשינוי. יש חשיבות רבה לבניית או חידוש רשתות תמיכה חברתיות מהמעגל הראשון השני והשלישי. מתוך בנייה ושיקום אישי ומתוך בנייה ושיקום חברתי ניתן בהחלט להשתחרר ממעגל האלימות.

4.8.2015, רות בן-ציון שכטר