עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

מריבות בזוגיות

מריבות בזוגיותמריבות זוגיות הן דפוס תקשורת, שבני הזוג מפתחים או מאמצים . דפוס תקשורת שמוכר לזוג ומלווה את הזוג , פעמים רבות, מימיו הראשונים כזוג.

זוגות שמאופיינים בדפוס של מריבה , שבויים בדפוס הזה, ולעיתים קרובות שניהם סובלים ממנו ולא מצליחים למצוא דרך להיחלץ ממנו וליצור תקשורת זוגית חיובית.

זוגות שמבינים כי הדפוס פוגעני , ומעוניינים ליצור תקשורת זוגית מיטיבה מגיעים לטיפול זוגי.

טיפול זוגי מהווה מרחב בטוח עבור שני בני הזוג בו הם יכולים ללמוד ולהבין את הדינמיקה ששואבת אותם לתוך מעגל המריבה.

מטפל זוגי מקצועי ויעיל ,יצליח יחד עם בני הזוג ,לחקור ולהבין את הדינמיקה שמייצרת ומשמרת את המריבה.

בחקירה כזו, יבין כל אחד מבני הזוג את תרומתו ליצירת המריבה ולשימורה כערוץ תקשורת פעיל ביניהם.
לעיתים, המריבה היא דפוס תקשורת לתוכו גדלו והתפתחו בני הזוג או אחד מהם במשפחת המוצא שלו, וכעת במשפחה החדשה הם ממשיכים בדפוס המוכר להם, בבחינת מוכר –בטוח ובכל זאת מכביד מאד רגשית.

במקרים אחרים, דפוס המריבות והוויכוחים, הוא דפוס אישי של אחד מבני הזוג ובן הזוג השני , מתוך הדפוסים והצרכים המודעים והלא מודעים שלו נשאב ולכאורה משתף פעולה עם המריבה ומוסיף חומר בעירה לדלקה.

מריבה זוגית יכולה גם להתנהל בדממה אלימה, כאשר אחד מבני הזוג כופה שתיקות והעדר תקשורת מוחלט. בדפוס מריבה כזה מי שמייצר את ה "ברוגז הזוגי" לוקח לעצמו את השליטה בתקשורת הזוגית בדרך כוחנית, שלעיתים קרובות היא דרך לא מודעת.

המשותף לכל אלו הוא, חוויה של סבל , נתק תקשורתי , תסכול ועצב. לכל אלו, טיפול זוגי יכול להיות פתרון יעיל לתיקון המצב. טיפול זוגי נכון יצליח ל"פצח" את הגורמים להשתלטות המריבות על חיי הזוג, וגם יהיה מסגרת שבה ילמדו דפוסי תקשורת והקשבה הדדית יעילים ומיטיבים לשני בני הזוג. בתהליך של טיפול זוגי בני הזוג יבינו את תרומתם האישית ליצירת ושימור המריבה, לגורמים התוך-אישיים שהם הדלק האישי שהופך לדליקה זוגית. הם יאתרו נושאים זוגיים שמלווים אותם שנים רבות והם השורש למריבות.


טיפול זוגי ילמד גם טכניקות חדשות ויעילות לפתור אי- הסכמות. אי- הסכמות, הן חלק אינטגרלי מהחיים המשותפים. ובכל זאת, צריכה להיות דרך מוסכמת ואפשרית לשני בני הזוג כדי להתמודד עם מחלוקות קטנות כגדולות.

28.7.2015 , רות בן-ציון שכטר