עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

יצירתיות וגמישות בטיפול זוגי

יצירתיות בטיפול זוגימרבית הפונים לטיפול רגשי מכל סוג: טיפול פרטני ,טיפול משפחתי, טיפול זוגי ,טיפול מיני או שילוב בין סוגי הטיפולים הרלוונטיים לפונה או הפונים לטיפול , יעשו זאת כעבור פרק זמן שבו עשו ככל יכולתם להתגבר בכוחות עצמיים על הקשיים והמשברים שהחיים מזמנים.
 
עצם ההכרה, כי המשאבים הפנימיים אינם מספקים ונכון וכדאי לפנות לסיוע מקצועי של טיפול זוגי, מביאה את המטופלים העתידיים לשלב בחירת המטפל והחלטה על סוג הטיפול שניראה כמתאים ביותר. מכיוון שמדובר בעניין דיסקרטי , שלב ההתייעצות מורכב בפני עצמו.
 
קושי נוסף המאפיין לא פעם תחילתו של טיפול זוגי , הוא פערים במוטיבציה של בני הזוג לטיפול עצמו. עפ"י רוב, יש פערים במוטיבציה, פערים המתפוגגים כעבור זמן. עניין זה גורם לכך שאחד מבני הזוג "דוחף" ובעל העניין להתניע תהליך של טיפול זוגי. לעיתים, בשלב הראשון של טיפול זוגי יש תחושה שאחד מבני הזוג הוא המנוע ואילו האחר הצטרף.
 
הפנייה עצמה למטפל/ת זוגי מצריכה התגייסות פנימית. שיחת טלפון או כל פניה אחרת היא נקודת הפתיחה לטיפול.
 
המטפל/ת הזוגי , צריך לעשות מאמץ כן ואחראי כדי לוודא בשיחה הראשונה אם ביכולתו/ בכישוריו המקצועיים לתת מענה הולם לקשיים שהוצגו.
בפגישה הראשונה ובפגישות הבאות המטפל הזוגי נדרש להתכוונן לצרכים של מטופליו.
 
מי שבוחר טיפול זוגי, בוחר באומץ לב לבדוק את עצמו וזולתו.
 
טיפול זוגי הוא פלטפורמה שבה שני בני הזוג בודקים את התרומה האישית וההדדית לקשר הזוגי לאורך שנות הזוגיות. מכיוון שהחיים דינמיים ומלאי שינויים, גם הקשר הזוגי צריך להיות עם אלסטיות ופתיחות המאפשרת התאמה למעברים , למשברים ולהצלחות האישיות, המשפחתיות והזוגיות.
המטפל/ת הזוגית חייבת במידה רבה של גמישות ויצירתיות כדי לענות על הצרכים המיוחדים לכל זוג וזוג.
 
הפתיחות המחשבתית של המטפל/ת הזוגית, מאפשרת למי שמגיע לטיפול זוגי ראייה מחודשת ושונה על הזוגיות בה הם חיים.
 
טיפול זוגי שמותאם לצרכים של הזוג, פותח חלון הזדמנויות חדש ליצירת מערכת תקשורת יעילה ומיטיבה. תקשורת שבאמצעותה אפשר לדון ברבדים השונים של החיים. תקשורת שיוצרת קרבה , אמון, בטחון ואינטימיות רגשית ופיזית.
 
מכיוון שאין שני אנשים זהים, כמובן שאין שני זוגות זהים. לכן, הצרכים הזוגיים מיוחדים לכל זוג וזוג.

היצירתיות של המטפל/ת הזוגי ניכרת במגוון דרכי הטיפול והטכניקות הטיפוליות, ביכולת ליצור קשר של אמון עם שני בני הזוג, בהתאמה לעולם התרבותי ולמצב המשפחתי המייחד כל זוג .
 
באחריות המטפל/ת הזוגי להבטיח טיפול שמתאים לכל אחד מבני הזוג בנפרד ולשניהם כיחידה זוגית וגם כיחידה משפחתית.

13.4.2015 , רותי בן-ציון שכטר