עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

טיפול משפחתי וזוגי

טיפול משפחתי בפרק במורה נבוכים למבוכים טיפול משפחתי בפרק ב`


בין אם נישואים הסתיימו כתוצאה ממות או מגרושים ,הציפייה החברתית הרווחת הינה שיקום אישי שמשמעותו בניה של זוגיות חדשה.
עיבוד האובדן של הנישואים בין אם במוות או בגרושים מצריך תהליך רגשי עמוק של פרידה מהנישואים שהיו על כל מרכיביהם.

כמובן, שנוכחותם של ילדים במשוואה אם כיתומים או כילדים שחוו גרושים , היא ענין משמעותי וחשוב מהמעלה הראשונה.

כלומר , גבר או אישה שמרגישים שהתפנו לחיפוש זוגיות חדשה , נכנסים לדרך חיים חדשה שמצריכה גיוס כוחות אגו.

התהליך של חיפוש ומציאת זוגיות חדשה לאחר אובדן, הוא תהליך של חוויה מחודשת של גיל ההתבגרות עם ניסיון חיים ובגרות נפשית שאינם מצויים בגיל ההתבגרות.

התהליך, גם כאשר הוא מלא בשמחה ובחיות ובחיוניות מורכב עבור כל השותפים. לאלו שהתאלמנו, יש רגשות מעורבים בשל ההתחלה החדשה. לאלו שהתגרשו יש פחדים מפני כישלון נוסף.
גם אלו שהתאלמנו וגם אלו שהתגרשו חייבים לעבור משוכות רבות בדרכם לאושר.

המשוכה הגבוהה והקשה מכולן היא משוכת הילדים.
גם יתומים וגם ילדים שחוו גרושים מתלבטים מאד בשאלת הנאמנות להורה החסר. החוסר ההורי יישאר לעד נחלתם. המטרה היא שהחוסר ההורי יהיה בר שליטה והבנה רגשית.

משפחות שנמצאות בשלב שבו ההורים התאוששו וחוזרים למעגלים הזוגיים, מאותגרות מאד. האתגרים המרכזיים הם לעניין תחושת הביטחון והנאמנות. אתגרים אלו, מורכבים עבור כל השותפים. לכן, טיפול משפחתי מהווה מסגרת טיפולית הולמת לאתגרים אלו. טיפול משפחתי יעיל הוא מרחב בטוח שבו ניתן להציף את הקשיים, הדאגות והצרכים של כל אחד מבני המשפחה וגם להבטיח את לכידותה ותפקודה של המשפחה על השינויים המתחוללים בה.

אחת המטרות החשובות והמרכזיות של הטיפול המשפחתי היא ליצור ערוצי תקשורת פתוחים ובטוחים לכל חברי המשפחה. ערוצי תקשורת פתוחים ובטוחים מאפשרים לכל אחד במשפחה לחלוק את מכלול רגשותיו: החיוביים והשליליים. במשפחה בה התקשורת חופשית ונטולת עכבות מתקיים דיון פתוח על נושאים שנוחים לשיחה וגם על נושאים כואבים, מביכים וחסרי קונצנזוס.

כדי שלפרק ב` יהיו סיכויי הצלחה טובים, חובה להכיל את מגוון הרגשות של כל השותפים הישירים והעקיפים.

בטיפול משפחתי לא רק שדנים במורכבות של ההתחברות החדשה, אלא לומדים כיצד לנהל משברים תוך שמירת כבודם של כל החברי המשפחה וגם כבודן של המשפחות הראשונות.

ההתמודדות שהמבנה המשפחתי שפרק ב` מציב, לא מסתיימת כעבור פרק זמן של הסתגלות. זו התמודדות ארוכת טווח שמלווה באופנים משתנים את המשפחה החדשה שוב ושוב בצמתים ובאירועי חיים גדולים וקטנים.

על מנת להבטיח שביעות רצון אופטימלית של כל חברי המשפחה, נכון לאפשר את המסגרת הטיפולית של טיפול משפחתי שהוא גישה טיפולית המתייחסת לנדבכים המשפחתיים השונים תוך ראיית הפרט והמערכת המשפחתית ויחסי הגומלין ביניהם.

אפשר להצליח בפרק ב` ולגרום אושר וסיפוק לחברי המשפחה. כדי להצליח במשימה מורכבת זו, נכון להשתמש בתמיכה מקצועית הולמת ומכילה של טיפול משפחתי.