עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

תיאום ציפיות בזוגיות שניה

תיאום ציפיון בזוגיות שניהתקוות וציפיות מותאמות בזוגיות שניה


אבל ,תחושת כישלון , תחושת החמצה עצב ולעיתים תכופות גם רגשות של רווחה נפשית הם עפ"י רב, מרכיבי התחושות והרגשות המלווים את הפרידה והפרוק של הזוגיות והמשפחה.

הזוג שקבל את ההחלטה להיפרד, עושה זאת לאחר מסכת התלבטויות ארוכה . ההחלטה, כמעט תמיד , שקולה ונתפסת באותו הזמן כמוצא הנכון ביותר.

מעצם הפרידה- גרושים מושפעים רבים : הראשונים הם הילדים של בני הזוג המתגרשים ולאחריהם קרובי המשפחה מהמעגלים הקרובים וגם החברים.

גם כאשר, כעבור פרק זמן לאחד מבני הזוג , או לשניהם תהיה זוגיות חדשה ,שוב יושפעו מהזוגיות החדשה ילדיהם וקרובי משפחתם.

בני הזוג שמקימים זוגיות חדשה מאוהבים ומאושרים שהצליחו לשקם את חייהם. הם מלאים בציפיות ובתקוות לתיקון עצמי, זוגי ומשפחתי.

בשלב זה שבני הזוג חשים אושר גדול ואהבה גדולה, הם צריכים לקחת בחשבון את ההשפעות החדשות על כל הקרובים להם.

כדי שהזוגיות החדשה תצליח, בראש וראשונה יש לשים לב למצבם של הילדים של שני בני הזוג. המשמעות של תשומת הלב הזו היא התייחסות למסרים מילוליים ובלתי מילוליים, להתנהגויות חדשות וישנות, למסרים עקיפים וישירים. במידה רבה, הצלחת הקשר מותנית בשילוב נכון ובריא של כל הילדים במערכת החדשה.

ילדים, בכל גיל, מושפעים ומודאגים ממערכות היחסים הזוגיות של הוריהם. בכל גיל, הם נדרשים לנאמנויות מורכבות: גם לעצמם וגם לסביבתם. הם נאלצים להסתגל להרגלי חיים חדשים ושונים מאלו שהיו רגילים להם. בצעירותם יתכן וידרשו גם לשנות מקום מגורים והמערכת המשפחתית כולה תעבור מהפכה.

כאשר שינוי רב מערכתי מסוג זה, נעשה בשיקול דעת תוך התייעצות עם אנשי מקצוע ובני המשפחה עצמם הסיכוי להצלחה גדל.

בדרך אל הבית השני קיימות מהמורות רבות: רגשיות, כלכליות משפחתיות. כדי שהפעם השנייה תיטיב עם כל חברי המערכת יש לקחת את הצרכים של כולם בחשבון ולהשתדל לתת תחושת בטחון רגשי וכלכלי לכולם. לא פחות חשוב שהציפיות תהיינה ריאליות. הציפייה שהחיבור בין המשפחות יצור סוג של "חבורת בריידי" , היא ציפייה שגויה, שתביא עמה אכזבות רבות.

בתהליך של חיבור בין משפחתי מסוג זה, בנקודות זמן קריטיות, נכון לפנות אל טיפול משפחתי. זאת, מתוך הבנה של המורכבות הגדולה ושל הצרכים השונים מאד של חברי המערכת המשפחתית. כמו בשמיכה המורכבת מטלאים, התוצאה עם פוטנציאל להיות עבודת אומנות מופלאה וגם עם פוטנציאל להפוך לשמיכה מרופטת שהיא לא יפה ולא מחממת. מכיוון שהשאיפה היא לשמיכת טלאים יפה ונעימה נכון להתייעץ עם אנשי מקצוע. בטיפול משפחתי, כל אחד מהשותפים יזכה גם להתייחסות אישית וגם להתייחסות כחלק מהמערכת. מטפל משפחתי מיומן, יודע לנווט את התהליך המשפחתי כך שכל בני המשפחה יזכו להתייחסות ויצאו נשכרים מהטיפול עצמו וכמובן גם מהמשפחה החדשה.

תהליך משפחתי שכזה, בניהול והכוונה נכונים יכול להיות תרומה גדולה לכל השותפים. יש כאן הזדמנות ללמידה של תקשורת פתוחה, של סובלנות, יצירתיות ופתיחות רגשית. בבניה ושימור בריאים של מערכת משפחתית מורכבת , יכול כל אחד מהשותפים למצוא את הרווחים האישיים מהתהליך והרווח של אחרים משמעותיים.
 
6.2.15 , רות בן-ציון שכטר