עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

טיפול משפחתי פרק ב

טיפול משפחתי פרק בבתקופה הנוכחית, שסטטיסטית כל זוג שלישי מתגרש יש יותר ויותר משפחות חדשות שקמות כאשר לאחד מבני הזוג או לשניהם יש משפחה גרעינית קודמת.

גברים ונשים, שהזוגיות שלהם הסתיימה מחפשים דרך לבנות שוב זוגיות ומשפחה. אלא, שבפעם הזו הם מביאים עמם גם את משפחתם הקודמת לתוך המשפחה החדשה הנבנית.

תהליך זה של בניית המשפחה החדשה הוא תהליך רגיש ומורכב שדורש התחשבות בכל השותפים.
מכיוון שמדובר בתהליך הנוגע רגשית במורכבות האישית , הזוגית והמשפחתית של כלל חברי המשפחה, נכון וראוי להתייעץ עם גורמים מטפלים. הגורמים המטפלים הם מומחים של טיפול משפחתי ואנשי מערכת החינוך וכמובן.

בני הזוג שמחליטים לאחד משפחות צריכים כל אחד בנפרד ושניהם גם יחד להיות ערניים לצרכים הרגשיים של ילדיהם הביולוגיים וגם לצרכים של בן זוגם החדש וילדיו. כעת, במצב במשפחתי החדש הם נדרשים להרחיב את מעגל הרגישות שלהם.

ילדים שנכפה עליהם בנין הבית החדש נאלצים להסתגל ל"משפחה חדשה" , אילוץ מורכב שמציב להם מבחן נאמנות , פחד נטישה, הסתגלות למבוגר אחראי חדש, הסתגלות לילדים נוספים במשפחתם ועוד.
במצב מיוחד זה, שבו למעשה כל אחד ואחד מבני המשפחה חווה טלטלה רגשית וכלם נדרשים למאמץ הסתגלותי קשה ומורכב, יש חשיבות מיוחדת לכך שההורים ייקחו בחשבון את הצורך בסיוע , את הצורך בטיפול משפחתי או פרטני עבור כל השותפים החדשים או רק חלקם. התגובות הרגשיות יהיו שונות ולא יגיעו סימולטנית, אלא בהתאם לצרכים האישיותיים השונים.


משפחה בפרק ב` , לאורך חייה היא מורכבת ומיוחדת . היא משפחה שמידי פעם חבריה יצטרכו להתמודד עם אתגרים של נאמנות והסתגלות , זו משפחה שחבריה לאורך ציר הזמן נדרשים לגמישות חברתית והתנהגותית. חשוב לזכור, שגם אחים ביולוגיים חווים קשיים במערכת היחסים שלהם, על אחת כמה וכמה אחים למחצה או אחים חורגים חווים קשיים המועצמים על רקע המורכבות המיוחדת למשפחות בפרק ב`.


נהוג להתייחס בעיקר לקשיים של הילדים במשפחה החדשה. ההורים החדשים-ישנים עוברים גם הם חוויה מורכבת מאד שמגייסת את מלוא העוצמות הרגשיות. בנין משפחה חדשה מציב התלבטויות רבות, מאמת ומעמת עם טראומות עבר ופחדים עתידיים. יחד עם העובדה שהזוגיות החדשה אמורה להיות חוויה מתקנת או חוויה מיטיבה לאחר הזוגיות שהסתיימה. כל אחד מבני הזוג בפני עצמו נדרש להתמודד עם מצבי חיים חדשים ושונים ממצבי החיים המוכרים. גם ההורים הישנים חדשים נדרשים להתמודד עם שאלות של נאמנות עם סובלנות לדפוסי התנהגות שונים. שני בני הזוג וכל אחד בנפרד צריך לקבל החלטות כלכליות שהן תוצר לוואי של התא המשפחתי החדש. כלומר, ההורים שעל פניו נמצאים בנקודת זינוק לעולם חדש ומלא תקוות חדשות, נמצאים בצומת החלטות מורכבות והרות גורל.


ההורים, ביחד ובנפרד שחוו גם משברים משפחתיים משמעותיים נדרשים להחלטות משמעותיות: אישיות ,זוגיות, הוריות ומשפחתיות. במידה והרשת החברתית הקרובה לא מצליחה לתת פתרונות לשלל ההתלבטויות האלו כדאי לפנות לטיפול משפחתי. מטפל משפחתי ידע להעניק טיפול מערכתי שלוקח בחשבון גם את הצרכים האישיים וגם את הצרכים המשפחתיים.

משפחות בפרק ב`, אינן בלתי אפשריות. הן אפשריות ויכולות להיות מיטיבות ומעניקות. כדי שהמשפחה החדשה אכן תיטיב עם כל השותפים, צריך להקפיד על תמיכה רגשית טיפולית הולמת מתוך המשפחה ובמידת הצורך גם בעזרה חיצונית.