עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

זוגיות במשבר מתמשך

חיים בצל זוגיות רוויית משברים


טובת הילד: או מה עדיף לילדכם?

חיים בצל זוגיות רוויית משברים או חיים בצל גרושים: הורים שהעזו להפרד?

זוגיות במשבר מתמשךההכרה, שהבחירה הזוגית הייתה שגויה קיימת. החיים יחד מכבידים רגשית, רצופים בסבל רגשי, בתסכול, בהעדר הסכמות . האהבה שהייתה פעם התפוגגה.
כלומר, אם לא היו ילדים , לבטח הייתם נפרדים.

כעת, אתם ניצבים בפני דילמה אדירה: פרוק המשפחה. התחתנתם במטרה להקים משפחה , להעניק לילדכם משפחה יציבה ותומכת המאפשרת גדילה בטוחה, ואתם אלו שמערערים את יציבות המבנה. התכוונתם להעניק בטחון רגשי, נפשי, חברתי וכלכלי וכל אלו יפגעו עם הגרושים.

החרדות האלו, וחרדות נוספות מלוות כל מי שהוא הורה ומתלבט בענין של גרושים.יחד עם זאת, החיים בבית שבו ההורים נמצאים במתח קבוע, בין אם סמוי (דממת מוות) או גלוי (מריבות קולניות) . בית שבו ההורים למעשה חיים בנפרד באופן רגשי אבל נשואים באופן חוקי, הוא בית קשה, מתסכל ואף יכול להיות הרסני לילדים.

גם במשפחות בהן המריבות והמתח חשאיים ונעשים נסיונות הסתרה, הילדים חשים במתח, מזהים את מצוקות ההורים ומגיבים באופנים שונים. המודל הזוגי של הילדים הוא מודל מעוות . שכן כביכול הכל כשורה , ולמעשה יש סבל רב.

במצבים שאינם ברי תיקון מבחינה זוגית, קבלת החלטה אמיצה לפרוק הזוגיות מהווה דוגמא בריאה ונכונה לילדים. יש כאן הודאה בטעות. הבנה שהחיים המשותפים הם בלתי אפשריים ומסבים סבל עבור כל השותפים מערכת ההורים ומערכת הילדים.

שלב קבלת ההחלטה קשה וכואב ומחייב את ההורים לתהליך משפטי ולתהליך רגשי. ההורים בשלב ישום ההחלטה עמוסים מאד מהבחינה הרגשית וצריכים גם להיות רגישים מאד לילדהם שחווים אובדן. כל המשימות האלו מצריכות התגייסות אישית משמעותית.

מהשלב שבו יבוצע הפרוק , יבנו מערכות נפרדות ויתפוגג המתח תהיה רווחה לכל בני המשפחה.

במידה, וההורים ישכילו לנהל את הפרוק בהוגנות תוך התחשבות בצרכי הילדים ובצרכים ההדדיים שלהם, הילדים ילמדו ויחוו שעור לחיים בפרוק בדרכי שלום.

החיים שאחרי הגרושים הם פרק חדש אחר משותף לכל השותפים. בפרק הזה לומדים הילדים וההורים, לפי צרכי החיים הדינמיים לכבד את הצרכים והרצונות של כל בני המשפחה. במשפחה המורכבת משני בתים נדרשות מיומנויות חדשות . תקשורת פתוחה היא תנאי הכרחי לקיום מערכת היחסים החדשה.

הילדים שגדלו לתוך המשפחה המשתנה ילמדו גמישות, סובלנות, פתרון בעיות, יהיו יותר מפוכחים (או פחות תמימים) ובסופו של יום ילמדו מהוריהם שניתן לפתור קשיים , ששינוי הינו מבורך וכך יצא הפסדם בשכרם.


ליצירת קשר ופרטים נוספים לחץ כאן