עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

טיפול בנפגעי תקיפה מינית

טיפול בנפגעי תקיפה מיניתטיפול בנפגעי/ נפגעות תקיפות מיניות בתוך המשפחה


בשנים האחרונות, נושא הפגיעות המיניות בתוך המשפחה, מקבל תפנית . מנושא שהוא סוד כמוס, שאינו מדובר ומוזכר לנושא שאלו שחוו את הפגיעה המינית בוחרים לטפל בעצמם ולדבר על הפגיעה במסגרת טיפולית כדי לטפל באותם פצעים עמוקים ובהשלכות שלהם על תחומי החיים המגוונים.

קיימים סוגים שונים של פגיעה מינית, בדרגות שונות. מפגיעות אלימות ועד לפגיעות שהתרחשו כחלק ממשחקי הדמיון וההתנסות של ילדים.

הפגיעות מתרחשות אצל בנים ובנות. הפוגעים הם זכרים ונקבות בדרגות קרבה שונות לנפגעים-קרבנות
הפגיעה.

הפגיעה יכולה להתרחש במעגלים הקרובים ביותר בתוך התא המשפחתי ובמעגלים רחבים יותר על ידי
אחיינים,דודנים, דודים, וכמובן שכנים וחברים של המשפחה.

במשפחה בה יש אווירה של פריצות מינית, חשיפה לחומרים מיניים לא מתאימים, לפרובוקציות מיניות יש תחושה של הפקרות מינית של העדר הגנה מינית , העדר כבוד למין למיניות לאהבה ולאינטימיות.

כלומר, התרחישים של הפגיעות המיניות הם במנעד רחב מהפגיעות הנוצרות בהסח הדעת בחשיפה לא
הולמת ועד הפגיעות האלימות הזדוניות. בתוך הטווח הזה קיימות גם הפגיעות המתרחשות כחלק ממשחקי הדמיון של ההתנסות המינית, כחלק ממשחקי "רופא וחולה" שעלולים בשוגג להיות למשחקים מיניים .( וזאת הסיבה שיש להקפיד על הפרשי גילים מתאימים כאשר ילדים משחקים ונמצאים שעות ארוכות לבדם).

כל מי שחווה פגיעה, נושא עימו צער, בילבול רגשי משמעותי ביחס ליחסי מין והנאה מינית וביחס לקשר עם מי שהיה איתו בסיטואציה של הפגיעה.

כל חווית פגיעה היא יחודית, וכל נפגע הוא יחודי. כאשר בשלב מסוים בחיים הבוגרים של הנפגע/ת, נוצרת הבשלה רגשית ומתעורר הצורך לפתור ולטפל בפגיעה המינית , אז תהיה הפנייה לטיפול. לעיתים קרובות , הפנייה לטיפול היא כאשר יש מערכת זוגית מיטיבה ורצון להנות מהמערכת הזוגית . כלומר, צורך רגשי ליחסי מין מספקים. בנקודה המיוחדת הזו שבה מובנת החסימה הרגשית שנוצרה כתוצאה מהפגיעה המינית אז תהיה הפניה לטיפול.

הטיפול עצמו הינו תהליך אמיץ של המטופל/ת שבאמצעותו ובמהלכו הוא חושף את הפגיעה בקצב הנכון לו ומוצא דרכים חדשות לחיות בשלום את ספור חייו. כדי שהטיפול יהיה לטיפול משמעותי חשובה הגמישות של המטפל , היכולת שלו לשתף בהתאם לצורך ולהסכמת המטופל גם בני משפחה נוספים ולהיות ערני וקשוב לקצב ולצרכים של המטופל/ת.

פגיעה מינית משפיעה לא רק על ההנאה המינית . היא משפיעה על תפישות אישיות , משפחתיות וחברתיות ועל היכולת לתת אמון . לכן, הצלחת הטיפול יכולה להוות נקודת תפנית חיובית בחיי המטופל.

ליצירת קשר ותיאום פגישה לחץ כאן