עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

טיפול בזוגות במשבר

טיפול בזוגות במשבר"השיחה הגדולה": מתי ואיך לשתף את הילדים בענין הגרושים/פרידה


זוגות שחווים משבר נישואים בו שוקלים פרידה ו/או גירושים מתמודדים עם השאלה מתי ואיך לשתף את הילדים בענין.

המטרה המרכזית היא לצמצם את הטראומה .

נקודת המוצא היא שהילדים חשים במתח הקיים בין ההורים, הם מבינים ויודעים כי הדברים אינם כשורה .

יש כמה חוקי ברזל לקיום השיחה:


את השיחה חשוב לקיים שני ההורים יחד, לאחר שתאמו נוסח המקובל על שניהם, הנוסח תואם את המצב בינהם ואת גיל הילדים ומידת ההבנה שלהם. בשיחה עצמה לא יהיו שום הכפשות בין ההורים. השיחה תתמקד בהחלטה של ההורים להפרד ובעיקר בצרכים של הילדים לעתיד המיידי ולעתיד הרחוק יותר. במידה ויש תינוק חשוב לצרף גם אותו. זוהי שיחה של כל בני המשפחה. כל המשתתפים בשיחה יזכרו את הארוע ואת שהתרחש במהלכו. גם אם אין הבנה של המילים האווירה המשפחתית והרגשות מובנים.

מטרת השיחה להבטיח לילדים שפרוק הזוגיות בין ההורים אינו פירוק ההורות.ההורים ימשיכו וידאגו להם לילדים , המשפחה משנה את פניה המשפחה לא נחרבת.

הילדים יקבלו בשיחה הרבה מאד הסברים, ככל שידרש לגבי הסדרים עתידיים בדבר מגורים, הסדרי הראייה/ משמורת של ההורים בשפה המותאמת לגיל הילדים.יש להתחשב בגילאים השונים של הילדים ולהתאים את ההסברים.השיחה מיועדת לילדים, על ההורים להיות ערניים לתגובות הרגשיות ולהתנהגויות של הילדים.

יש חשיבות עצומה בשיחה עצמה שההורים יהיו קשובים לשאלות של הילדים לתת תשובות , להיות סבלנים וסובלנים לבכי לעצב ולכל תגובה רגשית.

השיחה הראשונה לעולם לא תהיה השיחה היחידה בענין. יחד עם זאת, אם תתנהל באופן נכון היא תהיה לאבן דרך במשא ארוך שבו יתקיימו שיחות רבות בענין הפרידה. למרות, שבשלב זה ההורים עדיין נמצאים בסערה רגשית ויש מטענים הדדים, חשוב ליצור מתווה של פתיחות וכנות המאפשר שיחה ללא מעצורים רגשיים לילדים.

ככל שההורים ישכילו לנהל נכון את הגרושין, לנטרל את הילדים ממוקדי הסכסוך, כך ההתאוששות של כל בני המשפחה מהגרושים תהיה קלה יותר.

במידה וההורים לא מצליחים למצוא נוסח משותף לדברים שברצונם לאמר לילדים, והם מתקוטטים בענין . יהיה זה נכון לפנות ליעוץ כדי להתכונן לשיחה הזו וכדי לקבל הדרכה כיצד לנהל את הגרושים ולצמצם את הפגיעה בילדים.

אני מציעה טיפול בזוגות במשבר נישואין הכולל דרכי טיפול והתמודדות יעילות לענין זה.


ליצירת קשר ופרטים נוספים לחץ כאן