עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

התמודדות עם פורנו באינטרנט

התמודדות עם פורנו באינטרנטהפורנו כבר כאן , ומזמן. ועכשיו צריך להתמודד!

מאז שהאינטרנט זמין ונפוץ במחשב ובטלפון הנייד כל מי שמשתמש באחד מאלו חשוף לפורנו.

ילדים שמשתמשים בטלפון חכם מחוברים לאינטרנט 24/7 . את החשיפה שלהם למין, יחסי-מין הם יחוו באמצעות האינטרנט באחד ממופעיו הזמינים.

פעם, כדי להשיג חוברת פורנו או סרט פורנו היה צורך לצאת מהבית לדוכן העיתונים או לספריית הווידאו. היום, אין שום מעצור או בלם . הפורנו נמצא וזמין בלחיצה, בכל מקום. לבד או עם חברים.

הקלות הבלתי נתפסת של הזמינות לפורנו היא למעשה האתגר הגדול ביותר לכל משתמשי הפורנו ואתגר גדול גם למטפלים במכורים לפורנו.

שימוש מתון בגיל המתאים יכול להיות חוויה מעוררת ומגרה מינית. גם שימוש בזוג בפורנו, מבחירה מודעת יכול להיות אקט זוגי משותף של שילהוב היצר.

הקשיים בשימוש בפורנו צפים כאשר משתמשי הפורנו הם ילדים , שעושים זאת בסתר. סרטי הפורנו הם החוויה המינית הראשונה עבורם ובאמצעות סרטי הפורנו הם בונים לעצמם מודל מעוות של מין , יחסי מין וזוגיות.

הורים לילדים, החושדים שילדיהם עושים שימוש פוגעני בפורנו ומסכנים את עצמם אם בחשיפה לחומרים לא הולמים ואם בחשיפת עצמם צריכים לפנות להתייעצות עם מטפלים בנושא. העלאת עניין הפורנו והשימוש בו בבית, כולל הסכנות האורבות לילדים משימוש פוגעני בפורנו הוא עניין בעל חשיבות עליונה. ערנות של ההורים והתמודדות מושכלת בגיבוי של התייעצות מקצועית היא כורח המציאות.

בעיה מרכזית נוספת היא שימוש בפורנו עד כדי התמכרות. כלומר, איבוד השליטה על משך הצפייה והעיתוי בה נצפה הפורנו. מי שמוצא עצמו נשאב לצפייה בפורנו עד כדי אבדן השליטה האישית בשליטה בדחף לראות פורנו, כדי להירגע או לזכות בהנאה רגעית. או מי שמעדיף פורנו בסתר על פני קיום יחסי מין עם זוגתו, מי שנהנה יותר מצפייה בפורנו מאשר מקיום יחסי מין עם בת-זוג אנושית כי נהנה מהעניין הטכני ולא מהקשר האנושי. מי שחש שהצפייה בפורנו פוגעת ביחסיו הזוגיים והמשפחתיים. מי שחש שהצפייה בפורנו מצמצת את יחסיו החברתיים. מי שחש שהפורנו שולט בחייו.

מי שחש אחת מהתחושות האלו מוצא עצמו מכור לפורנו.

רגע ההודאה בבעיה, הרגע בו מתרחשת ההבנה כי הפורנו חזק ושולט באדם, הוא הרגע להתגייס ולפנות לטיפול בהתמכרות מפורנו.

רבים ינסו להשתלט באופן עצמאי על הבעיה: ימחקו את קבצי הפורנו מהמחשב, יבטיחו לעצמם לעצור, להפחית, יגבשו לעצמם תכנית אישית של גמילה מפורנו.

יהיו שיצליחו בכוחות עצמם להשתלט על המשיכה לפורנו ויצמצמו או יפסיקו לחלוטין את הצפייה בפורנו.

אחרים, ינסו ויכשלו ושוב יחזרו לריטואל הצפייה בפורנו. מכיוון שמדובר בהתמכרות גם הסבילות שלהם לפורנו תעלה . כחלוף המן יזדקקו למשך צפייה ארוך יותר של פורנו וגם לסרטים יותר קשים הכוללים אלימות מינית וגם סוגי סטיות מיניות.

מהשלב בו מי שמכור לפורנו מכיר בבעיה ומודה בפני עצמו שאינו מסוגל להיגמל בכוחות עצמו , נכון לפנות לטיפול.

בטיפול עצמו, מעבר להנחיות האופרטיביות המסייעות לגמילה הטכנית, יובנו הגורמים להתמכרות עצמה. הבנת הגורמים , והצורך האישי בפורנו יסייעו לפרידה מהשימוש העודף בפורנו תוך מציאת חלופות יעילות.
במידה והמטופל נמצא בזוגיות, חשוב לצרף את בת זוגו לטיפול. ההצטרפות של בת הזוג לטיפול היא צעד מרכזי בחשיפת הסוד. הצטרפות בת הזוג לטיפול מאפשרת שיחה על הקשיים הזוגיים והקשיים המיניים כדי ליצור ערוצי תקשורת זוגיים יעילים ופתוחים שישמשו את בני הזוג גם בעתיד.

במידה ומדובר באדם שאינו בקשר זוגי, הטיפול צריך לאפשר הבנה של מעגל ההתמכרות וגם מציאת חלופות יעילות ומספקות לפורנו.
 

רות בן-ציון שכטר 27.6.15