עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

הנאה מינית ופגיעה מינית

הנאה מינית ופגיעה מיניתהנאה מחיי מין למרות טראומות של פגיעה מינית

שני המושגים הנאה מינית ופגיעה מינית, במידה רבה הינם מושגים בעלי הגדרה אובייקטיבית וסובייקטיבית.

כלומר, הנאה מינית היא בעיני המתבונן. אין מי שיגדיר הנאה מחיי מין בהגדרה אבסולוטית. הנאה מחיי מין הינה אישית ומאופיינת על ידי כל אדם לפי מדדים אישיים ופרטיים.

המושג פגיעה מינית הוא מושג עם הגדרה ברורה. כפייה של כל פעילות בעלת אופי מיני על אדם אחר היא פגיעה מינית. יחד עם זאת, מידת הפגיעה כפי שנחווית על ידי כל אדם ואדם הינה ענין אישי ועל כן גם ההשפעה העתידית על חיי המין הינה אישית ומצריכה התייחסות ספציפית ואישית.

פגיעות מיניות, על כל קשת הפגיעות, המתרחשות בתקופת ילדות /נערות ואף שהן מטופלות בסמוך לזמן הפגיעה הינן בעלות אופי טראומתי ומשאירות חותם כלשהו לעתיד לבוא.

ההסבר טמון בהבנה שבגילאי הילדות הטיפול לא נוגע בהנאה המינית ובחיי מין בוגרים אלא מותאם לגיל הנפגע/ת ,לפגיעה עצמה, בחילול הגוף/ פרטיות/כפייה פיזית/פריצת הגבולות ועוד..

מכאן, שמי שנפגע מינית בצעירותו וטופל, על אחת כמה וכמה מי שנפגע ולא טופל עלולים לסבול בחייהם הבוגרים מקושי בתפקוד והנאה מינית.

למי שנפגע מינית, לעיתים קרובות המין נתפס כחובה שיש לקיים על מנת לספק את בן/בת הזוג ולא כהזדמנות להנאה פיזית גרידא וחיבור אינטימי .

מי שנמצא בזוגיות עם מי שנפגע מינית בילדותו , חש לעיתים תכופות מהפרטנר/ית קושי בקיום יחסי מין בהנאה ובסיפוק .

לבן/בת הזוג יכול להיות תפקיד משמעותי חיובי בבניית המוטיבציה לטיפול בטראומת הפגיעה המינית. ההכרה וההבנה שיש טראומה כתוצאה מפגיעה מינית עם הידיעה שניתן וחשוב לטפל בטראומה באופן ממוקד מביאה אופטימיות . לעיתים, בן הזוג שלא נפגע מינית הוא זה שיהיה הזרז לטיפול מיני. הטיפול יהיה חסר משמעות ותוצאות במידה ומי שנפגע מצטרף לטיפול על מנת לרצות את בן/בת זוגו. מי שנפגע צריך מוטיבציה אישית לטיפול עמוק וקשה מסוג זה. טיפול מיני הנוגע בטראומת עבר הוא טיפול המצריך כוחות נפש . לאמון הניתן במטפל/ת יש במקרים אלו חשיבות עצומה.


לסכום, ניתן בהחלט וחשוב לטפל בטראומות של פגיעות מיניות. לשם כך, יש משמעות מיוחדת למוטיבציה של מי שנפגע ולאמון שירכוש במטפל/ת.

רותי בן-ציון שכטר 3.3.2015