עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

ההורים מתגרשים

טיפול להורים מתגרשיםכשהילדים ,שהם כבר הורים , מתגרשים


בתהליך הגירושין מעורבים גם הסבא והסבתא.

כיצד צריך להתמודד עם משבר גרושים של דור הבנים/בנות?

 

טיפול קבוצתי או פרטני/זוגי להורים


טיפול פרטני או קבוצתי להורי המתגרשיםשעור הגרושים במדינת ישראל, כמו בעולם המערב כולו, הולך ועולה בעשורים האחרונים. בממוצע כל זוג שלישי מתגרש ,בשלבים משתנים, של מהלך החיים הבוגרים.

ידוע כי משבר הגרושים הוא עמוק ובמדדי לחץ – סטרס זוכה לניקוד גבוה ביותר , השני אחרי מוות.

משום שמדובר במשבר עמוק שמשפיע על מעגלים רחבים מעבר לזוג המתגרש וילדיו , נדרשים ההורים של בני הזוג להתמודדות רב מערכתית.
עד כה רק מטפלים בודדים בעולם הטיפול, נותנים דעתם והתייחסות מיוחדת למשבר העמוק אותו חווים ועימו מתמודדים ההורים של המתגרשים.
תשומת לב רבה ניתנת לילדי המתגרשים ולהשפעות קצרות המועד וארוכות הטווח עליהם.וכמובן גם המתגרשים עצמם הנמצאים בעין הסערה זוכים לאלטרנטיבות רבות לטיפול ויעוץ.

הורי המתגרשים , שהם בפני עצמם אוכלוסיה המושפעת מהמשבר ולעיתים קרובות מתבקשים לסייע ברמה הרגשית והחומרית, לא זוכים למשנה סדורה של התייחסות ספציפית למשבר אותו הם חווים ולמשבר אותו הם מלווים בעל כורחם.

הורי המתגרשים הנתונים גם בתהליך אבל על המשפחה שמשתנה לנגד עיניהם, יכולים להפיק כוחות נפש מתהליך טיפולי שמתייחס למשבר המיוחד אותו הם חווים כצופים וכשותפים.

הטיפול הקבוצתי המיועד להורי המתגרשים מעניק סביבה תומכת בתוך קבוצת השווים. מפגש משותף עם הורים המתמודדים עם חוויות והתלבטויות דומות מספק מענה רגשי ותמיכה נפשית כמו גם עצות מעשיות מתוך נסיונם של אחרים. סעור המוחין הקבוצתי והנשיאה המשותפת בנטל הרגשי מהווים מקור לתמיכה רגשית ופרקטית. בקבוצת השווים אפשר לחלוק רגשות בלי מבוכה ובלי סטיגמות חברתיות.

הורים למתגרשים שמעדיפים טיפול פרטני או פרטני זוגי, יזכו בטיפול ליחס אישי מהמטפל/ת, לא יצטרכו להחשף בקבוצה, יוכלו לדון באופן ספיציפי בנושאים המטרידים אותם סביב גרושי ילדם , יוכלו גם לבחון באופן מעמיק את השפעתם על ילדם , לברר גם רגשות מורכבים ( כמו רגשי אשם, כעס, אכזבה ) המלווים באופן טבעי תהליך רגשי ומעשי מסוג זה.

בין אם בוחרים בטיפול פרטני או זוגי, החשיבות הגדולה היא לעצם הבחירה בטיפול שמשמעותה הבנה כי בסיטואציית חיים משברית זו חשוב להשתמש בעזרה מקצועית כדי למזער את חוסר האונים והתסכול ולהעצים את היכולות הנפשיות והביצועיות.

טיפול זוגי - לאחר הגירושים

אני מציעה טיפול שמתחשב במשבר האישי והמשפחתי אותו חווים הורי המתגרשים (סבא וסבתא) משום שאני מבינה את חוסר האונים הכרוך במשבר זה ויודעת להציע דרכי טיפול והתמודדות יעילות לענין זה.