עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

טיפול משפחתי להורים וילדיהם המבוגרים

קשר סבתא:

טיפול משפחתי העוסק בקשר שבין הורים לילדיהם המבוגרים

הקשר בין הורים לילדים נוצר בהרף הזמן בו נוצרים חיים חדשים.
הקשר הורה –ילד , הינו הקשר המשמעותי ביותר עבור כל בן-אנוש והוא מכיל בתוכו מלכתחילה את חווית הקשר שבין ההורה להורי(- הדמויות המשמעותיות שגידלו אותו).
הקשר הזה מלווה ומשפיע על כל אחד ואחת מאיתנו לאורך כל מהלך החיים.
גם בחיינו הבוגרים, אנחנו מושפעים ומשפיעים מתוך חווית הקשר הראשון והמשמעותי הזה.
הורים שהפכו לסבים וסבתות חייבים בהסתגלות למצב חדש . מהעמדה המרכזית שלהם כהורים, הם עוברים לעמדה חדשה שבה הם לומדים תפקיד חדש מול הנכדים וגם תפקיד חדש אל מול ילדם שהפך להורה.
תקופה חדשה זו, מאתגרת שוב את הקשר הבסיסי והראשוני שבין הורים לילדים. העת הזו מביאה עימה את ההכרח למסד מחדש גבולות וחוקים של שותפות, עזרה פיזית ו/או עזרה כלכלית וקשרי משפחה.
תאום ציפיות בין ההורים הותיקים להורים החדשים הוא הכרחי למניעת אכזבות, רגשות שליליים ומריבות.
במידה ואין הסטוריה משותפת של תקשורת פתוחה שמאפשרת לכל צד להביע את עמדתו, יצירה של משא ומתן הופכת למשימה מורכבת יותר.
מערכת היחסים הזו, טומנת בחובה פוטנציאל חיובי ,ולמרבה הצער גם פוטנציאל שלילי. במידה, והיחסים בין ההורים לילדם מושתתים על מצע של קושי הדדי , העת החדשה תציף את הקשיים האלו ביתר שאת בתצורות חדשות. תצורות חדשות אלו עלולות לבוא לידי ביטוי באופן חמור באיסור על מפגש בין הנכדים לסבים, או בדרשנות ותובענות כלפי הסבים. מן הצד השני קשיים אלו עלולים להתבטא בהפניית כתף קרה לבקשת עזרה ובהתעלמות ממצוקתם של בני דור הביניים.
באמצעות טיפול משפחתי , ניתן לטפל בפצעי העבר ,ולשקם את מערכת היחסים שבין ההורים לילדם. קורה והקושי מתמקד בקשר עם אחד ההורים. גם במצב זה הטיפול המשפחתי והראייה המערכתית מסייעים בהתרת הסבך הרגשי .מטפל/ת משפחתי מנגיש כלים ומיומנויות רגשיות לבניה מחודשת ועדכנית של מערכת יחסים בריאה ומתגמלת לכל הנוגעים בדבר.
10.1.2017
רות בן-ציון שכטר