עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

טיפול בהתמכרות למין

טיפול בהתמכרות למין/פורנוגרפיה

 
המאה הנוכחית היא המאה של האינטרנט- המרשתת.
האינטרנט והשימוש בו , נוגע בכל רובדי החיים ובכל גווניהם. האינטרנט זמין 24/7 ונמצא בכל מקום לשרותם של בני האדם. גם במדינות מתפתחות יש טלפונים חכמים (שזו אחת מהגישות הנפוצות לאינטרנט), יחד עם היות המדינה "מדינת עולם שלישי".
 
האינטרנט שמאפשר גישה ישירה ומהירה למידע בכל התחומים הוא גם שער הכניסה לעולם הפורנוגרפיה הזמינה והמיידית.
 
גישה קלה כל כך לפורנוגרפיה היא קטליזטור להתמכרות למין – לאוננות כפייתית- ולהתמכרות לאברסיה מינית.
 
צפייה לא מבוקרת בפורנוגרפיה על כל סוגיה, היא פתח לנתק בין יחסי מין לאהבה.
 
המכורים לאוננות באמצעות גירוי פורנוגרפי עלולים לחוות קושי משמעותי בקיום יחסי מין עם אהובת ליבם, משום שנוצר הרגל של אוננות באמצעות גירוי חיצוני מנותק מאהבה לבת זוג או לבן זוג.
 
לא פעם למכורים לאוננות, נוצר הרגל של מין לבד, מין מהיר , חוסר או קושי ביכולת להיות ביחסי מין זוגיים . הריגוש המיני נובע מתוך גירוי עצמי וגירוי של אנשים זרים , מנותקים . כתוצאה מכך, קיים קושי להנות מיחסי מין עם בן/בת זוג נוכחים וקיימים . במצב כזה עלולה להיווצר מציאות שבה ברירת המחדל היא יחסי מין עם דמויות וירטואליות ולא עם בן/בת אנוש.
 
מכורים לפורנוגרפיה עלולים גם לבזבז סכומי כסף גבוהים על צריכת פורנוגרפיה.
 
ההתמכרות עצמה, על כל השלכותיה פוגעת בדימוי העצמי , ביכולת לקיים יחסי מין מספקים עם בת זוג, בתפקוד היומיומי בבית ובמקום העבודה.ההתמכרות עלולה להביא לדכאון ולתחושות קשות של כשלון.
 
ההתמכרות למין/לפורנוגרפיה/ לאוננות עונה על צרכים אישיים שונים . לכן, לעיתים קרובות הטיפול המיטבי אינו בהכרח טיפול קבוצתי אלא דווקא טיפול פרטני שחוקר את שורשי ההתמכרות ואת הסיבות הפרטניות שהובילו להתמכרות הספיציפית. מתוך הבנת הסיבות והנסיבות להיווצרות ההתמכרות ניתן לבנות תכנית טיפול מותאמת לצרכים של המתמכר.
 
נדבך מרכזי בטיפול הוא שיתוף בת הזוג בטיפול.
שיתוף של בת הזוג יכול להיות מרכזי להצלחת תכנית הגמילה. יש לכך סיבה מרכזית: מתן תמיכה לבת הזוג כדי שהיא תוכל לסייע לגמילה. כאשר בת הזוג מגויסת לתכנית הגמילה לא "כפקחית" אלא כשותפה תומכת בעלת אינטרס להצלחת התכנית, הסיכויים להצלחת הגמילה עולים, יחד עם ההבנה שיהיו כשלונות ויהיו קשיים עד להשגת גמילה ויכולת אישית של שליטה באוננות ובצפייה בפורנו.
 
כלומר, כדי להבטיח הצלחה בגמילה מההתמכרות, שיתוף בת הזוג הוא מרכזי. שילוב בין פגישות פרטניות לבן הזוג המכור וגם לבת זוגו ופגישות זוגיות הוא מערך טיפולי עם סיכויי הצלחה גבוהים.
 
טיפול יעיל בהתמכרות זו נכון שיעשה ע"י מטפל/ת זוגי שהוא גם סקסולוג/ית. שימוש בשתי הדיסיפלינות האלו הוא מצע טיפולי מדויק שנותן מענה לסוגיית להתמכרות עצמה ולאספקטים הזוגיים.
 
הכתיבה היא בלשון זכר, משום שרב המכורים לאוננות /פורנוגרפיה ברשת הם גברים.

רות בן-ציון שכטר, 5.12.2016