עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

מה עושים אם מגלים שהילד נחשף לתוכן פורנוגרפי

למעשה, הכותרת הייתה צריכה להיות: מה עושים כאשר ההורים מגלים או מבינים שהילד נחשף לחומר פורנוגרפי....
הילדים כולם בתקופתנו אנו יחשפו בשלב מוקדם מידי בחייהם לתוכן פורנוגרפי.
החשוב מכל הוא לא לטמון את הראש בחול , ולהערך למציאות קודם שהילדים נחשפים לפורנו.
 
מאחר שהמחשבים לסוגיהם: סמארטפון, טבלט, מחשבים ניידים ונייחים נגישים לילדים בכל קשת הגילאים ובלתי אפשרי להבטיח שכל המחשבים אליהם הילדים חשופים יהיו חסומים לתכנים פורנוגרפים, החשוב מכל הוא להערך לחשיפה של ילדים לתכנים פורנוגרפיים.
הערכות זו משמעותה, נכונות של ההורים להכנס בעובי הקורה של בניית תקשורת פתוחה בבית. בניה ותחזוקה של ערוצי תקשורת פתוחים עם הילדים הנוגעים לכל תחומי החיים ובמיוחד לתחום של חינוך מיני.
 
כדי למסד ערוצי תקשורת מסוג זה, ההורים צריכים להיות מודעים לחשיבות המיוחדת וליעילות של תקשורת פתוחה.
באמצעות חינוך מיני פתוח, עדכני ומותאם גיל ההורים מבטיחים תקשורת הדדית ומשתפת הנוגעת למין ומיניות וגם כמובן לתכנים פורנוגרפיים באינטרנט.
 
ילד, שגדל בבית בו אין מבוכה הורית כאשר מדברים על מין ומיניות ישתף את הוריו בשלל חוויותיו גם המיניות.
גם הורים, שמודעים למבוכה האישית שלהם בכל הנוגע לנושאים מיניים, צריכים להתייעץ וללמוד כיצד להכין את ילדיהם לקראת החשיפה לתכנים המדוברים.
 
ההערכות ההורית צריכה לכלול העברת מסרים ברורים בנושא.
ההורים חייבים לודא שילדם מבין ויודע מהם יחסי מין , מה מטרתם, מהם איברי המין, הבנה לגבי ההולדה וכמובן להדגיש את הקשר שבין יחסי מין ואהבה.
 
ההורים חייבים לציין ולהדגיש שהתכנים בהם צופים באינטרנט אינם מציאותיים, ומה שרואים באינטרנט הוא מופרז ולעיתים תכופות מופרך ומטרתו להגביר גרוי מיני. חשוב במיוחד להדגיש בפני מתבגרים צעירים, שיחסי מין הם פרי אהבה ומה שצופים בו הוא פיקציה. זו גם ההזדמנות לדבר על תעשיית הפורנו ועל ההיבטים המוסריים על כל המשתמע מכך.
 
כמובן, שההסברים חייבים להיות מותאמים לילד, למידת הבגרות האישית והרגשית של כל ילד/ה וילד/ה.
במשפחות מסורתיות ושמרניות, חשוב שההורים ידגישו את התנגדותם לצפייה בפורנו,על רקע התרבות המשפחתית והערכים המשפחתיים.
גם במשפחות יותר פתוחות וליברליות , יש להבהיר את הסכנות הטמונות בצפייה בפורנו. יש לחדד את הסכנות הטמונות בהתמכרות לפורנו, להבהיר שהפורנו גורם להחפצה של נשים וגם של גברים.
 
גם כאשר ההורים מעבירים מסר שמשתמע ממנו שהם ההורים יודעים שצופים בפורנו, המשמעות אינה של תמיכה בצפייה בפורנו אלא העברת מסר ברור שההורים מודעים לצפייה בפורנו ובד בבד יש להדגיש את החסרונות הרבים של צפייה בפורנו.
 
מכיוון שאיסור על צפייה בפורנו לא יחזיק מים, מוטל על ההורים תפקיד קשה ומורכב בהרבה. ההורים צריכים ליצג את הצד השפוי . כלומר עם הידיעה כי מתקיימת צפיה בפורנו,להבהיר היטב את המשמעות השלילית של הצפייה בפורנו ולנתב את הילדים לצפייה באתרי פורנו רכים.
 
יחד עם זאת, יש לעשות מאמץ עילאי כדי למנוע צפייה בפורנו מילדים לפחות עד תחילת גיל ההתבגרות. האיסור צריך להיות מלווה בהסבר על חשיפה לא מותאמת לגילאי הילדות. מתוך הבנת הסכנות הרגשיות והנפשיות , יש לקוות שהילדים יצייתו להורים ולא יצפו בפורנו.
חשוב לזכור, צפייה בפורנו אינה רק נחלת ילדים ונוער. מבוגרים בכל קשת הגילאים צופים בפורנו, חלקם גם מתמכרים לצפייה בפורנו, הסבילות שלהם יורדת והם נזקקים לתכנים קשים ומגרים יותר. מכאן, שעל ההורים מוטלת החובה שלא לצפות יחד עם ילדים או בני נער בפורנו. היה והילדים משתמשים באותו המחשב של ההורים, ההורים חייבים למחוק את האתרים האלו ולנקוט משנה זהירות בעת צפייה בפורנו.
 
צפייה בפורנו הפכה לשעשוע זוגי, או שנעשית בידיעת שני בני הזוג. כשם שלא משתפים את הילדים ביחסי המין כך לא משתפים אותם בצפייה בפורנו .
הורים שמתקשים ולא יודעים כיצד לעבור את המשוכה של הפורנו, ייטיבו עם עצמם ועם ילדיהם ויתייעצו עם איש מקצוע מתחום הטיפול המיני. התייעצות מסוג זה תסייע להתגבר על המבוכה ולהיות להורים המותאמים לזמן העכשווי.