עובדת בהסכם
עם משרד הביטחון
054-4805374

חופש בלי ילדים

הורים רבים מתלבטים בשאלה מאיזה שלב אפשר לצאת לחופש בלי הילדים.
כמובן, שאין תשובה חד משמעית לענין. יציאה לחופש זוגי תלויה בגורמים רגשיים ובגורמים טכניים.
 
כדי לצאת לחופשה זוגית ולא משפחתית, ברמה הטכנית ,חייבים בסדור בטוח לילד/לילדים. סדור בטוח משמעו שההורים שניהם יהיו רגועים ולבטוח בכך שגם הילד/ ילדים יהנו וגם הוא או הם יהיו בסוג של חופשה.
 
הסדור הנח ביותר, לרוב הוא שמרטפות של סבאים. והאופטימלי כשהסבאים מגיעים לשמור על הילד/ים בביתם של נילדים. כך, הילד נשאר בסביבה הטבעית והמוכרת ויש מעט שינויים.
 
שמרטפות של סבאים היא סוג של קייטנה, ולכן הילדים גם כן מרוויחים מהחופשה הזוגית של ההורים.
לחופשה זוגית יש חשיבות עליונה. הזוג חייב בזמן איכות זוגי- זמן נטול ילדים. זמן המוקדש לצרכים שלהם כזוג ברמה הרגשית והמינית. בעקיפין, הילדים מרוויחים מכך. זוג שנהנה מהזוגיות ומקדיש לה זמן , הוא זוג שיתפקד גם טוב יותר ברמה ההורית.
 
זוג שמסוגל לשלב בין המשימות ההוריות והמשפחתיות ובין המשימות הזוגיות הוא זוג שכלל היכולות שלו עולה. זוג מסוג זה , מסוגל לנפרדות ותוך כדי כך מאפשר לילדים עצמאות ונפרדות.
זוג מסוג זה, מעביר לילדים מסר של בטחון ביכולות האישיות "סומכים עלי- משמע אני מסוגל" ומסר של עצמאות.
כל אלו , כמובן, כאשר יש מסגרת של שמרטפות מיטבית:שני בני הזוג רגועים וסומכים על השמרטפים.
 
זוג שלא מגובה בשמרטפות של סבאים או קרובי משפחה אחרים, יכול למצוא שירותי שמרטפות מיטיבים בתשלום. אפשר גם לעשות עסקת חליפין עם חברים שהם הורים לילדים בגילאים דומים. כלומר, הזוגות יתחלפו בינהם . כל פעם זוג אחד יצא לחופשה והזוג האחר ישמור על הילדים של שתי המשפחות, ולהיפך.
 
כמובן, שיציאה לחופשה זוגית היא ענין הדרגתי. תחילה יצאו בני הזוג ליציאה משותפת כשהילדים בהשגחה של שמרטפים. לאחר שהילדים יסתגלו ליציאה המשותפת של ההורים לבילוי לשעות אחדות, ההורים יכולים לצאת לבילוי זוגי שכולל לינה של לילה. אחרי שהילדים וההורים מסתגלים לפרידה של לילה ניתן להאריך את החופשה הזוגית.
 
חופשה זוגית, ללא הילדים, תהיה מהנה ומוצלחת לזוג ההורים, לילדים ולשמרטיפים רק במצב שבו ההורים יוצאים לחופשה הזוגית כשהם שקטים וללא רגשי אשמה על כך שנוטלים לעצמם חופשה.

רות בן-ציון שכטר
www.ruthbenzion.co.il